Att leva mer i nuet, förenkla och rensa ut ligger i tiden – det gäller såväl prylar som stress och oönskade tankar. Och att leva enklare går ofta hand i hand med att leva mer miljösmart och medvetet. Tobias Jansson har läst böcker om livsfilosofi och downshifting
Det finns något desperat i den enorma utgivningen av så kallad självhjälpslitteratur. Denna flod av böcker som syftar till att lära oss att ta kontrollen över våra liv är ett svar på det ständigt ökande samhällstempot. I en helvetesspiral av ideal att leva upp till, arbetshets, hysterisk konsumtion och snuttifiering stressas människor sönder och söker tröst i böcker som får dem att känna att en annan framtid är möjlig.
Det ligger en paradox i detta. Själva bokfloden blir ett stressmoment i sig när man måste ha koll på de senaste trenderna inom personlig utveckling för att vara med i lunchsnacket. Men många av dessa böcker har givetvis sina förtjänster, det gäller såväl sådana som Mia Törnbloms Självkänsla nu! som behandlar den egna personlighetens värde, till mer praktiskt inriktade böcker som David Allens Få det gjort! som beskriver ett heltäckande system för att få snurr på alla små och stora projekt i livet.
Tyvärr är många av böckerna helt och hållet individfokuserade och gör sällan kopplingar till sådant som ligger bortom en snäv privat och yrkesmässig social situation. Riktigt intressant blir det först när personlig utveckling kombineras med en medvetenhet om konsumtionssamhällets baksidor och respekt för planeten. Det finns flera titlar som gör just detta – det handlar om att bejaka frivillig enkelhet på det materiella planet och ta tillbaka närvaron i nuet.
Downshifting innebär att växla ner till ett lägre livstempo. Grundtankar är sänkt arbetstid, färre saker och mindre konsumtion i utbyte mot mer tid. Bäst är Giséla Lindes Lev enklare – idéer för en hållbar livsstil, en översikt över downshifting-fenomenet med referenser till compacters, pionjärerna i San Francisco; Ann-Christin Gramming som provade ett år med köpstopp och bloggade om det; och tidssociologen Jörgen Larsson som forskar på miljövinster med att gå ned i arbetstid.
I Rensa i röran med feng shui ger Karen Kingston inspiration till att göra sig av med saker, rensa ut, frigöra ytor och bereda plats för ny och positiv energi. Att gå igenom lådor, garderober, bokhyllor, vinds- och källarutrymmen, skänka bort, sälja på loppmarknader, annonsera. Kingston har inget uttalat hållbarhetsperspektiv men för den som vill göra en riktig utrensning som en start på ett enklare liv utan onödiga prylar inspirerar boken till en flygande start.
Vi tänker 60 000 tankar om dagen. Det mesta är återkommande, malande tankar som dränerar oss på energi. Mindfulness, eller medveten närvaro på svenska, är meditationskonst som går ut på att träna upp hjärnan till att fokusera på nuet och sluta oroa sig för saker som ligger långt bakåt eller framåt i tiden. Vart du än går är du där är mindfulness-grundaren och läkaren Jon Kabat-Zinns grundbok om meditationsträning och andning. I meditationen behöver man inte bli något, inte uppnå något – allt du behöver göra är att resignera inför tanken att du redan har allt för att bli lycklig. Rakt igenom boken refererar Kabat-Zinn till Henry David Thoreau, 1800-talsfilosofen som flyttade ut i skogen vid sjön Walden och levde nära naturen, fokuserad på nuet.
Nyandliga läraren Eckhart Tolle målar upp en mörk bild av mänsklighetens karaktär i En ny jord. Det mänskliga egots dysfunktion framkallar ändlösa krig och miljöförstörelse, och denna nedärvda galenskap tycks bara accelerera. För att ta oss vidare krävs en djupgående medvetandeförändring. Tolle skriver klart och redogörande om religion och filosofi och hur insikten om egots dysfunktion enligt honom finns i alla stora religioner och livsåskådningar. Också Tolle utgår ifrån att tankar mest är ett mentalt oväsen, upptaget med att lösa problem, att fantisera om framtiden eller älta det förgångna. Det skymmer vår sanna identitet, vilken kan anas i det utrymme som uppstår då tankeströmmen upphör.
En annan livsfilosofi som fokuserar på närvaro i nuet är yoga. Eva Lewenhaupts Yogaliv – åtta steg till ett liv i lätthet är en mycket tilltalande introduktion. I ett inledande kapitel beskriver Lewenhaupt hur grunden i yoga är respekten för omvärlden. Många som yogar väljer att äta vegetariskt, klimatsmart och ekologiskt för att göra så liten skada som möjligt.
Originaltext publicerad 5 december 2014

