Ny vindsnurretyp ska ge billigare egen el

En ny typ av mikrovindkraftverk börjar säljas i USA i år. Vertikala vindkraftverk har haft det lite motigt i Sverige på sistone med både haverier och oönskade vibrationer. Kanske kan den här nya horisontalvindkraftstypen vara ett steg framåt för egen elproduktion? Det intressanta är att det inte sitter någon elgenerator på rotoraxel. Elen genereras istället med magneter ute vid vindbladens spetsar. Jag tycker det verkar vara rätt så smart! Det är vid spetsarna som det går snabbast, snarare än vid axeln... Då behöver inte rotorn snurra lika snabbt, vilket i sin tur kan vara bra ur oljud- och vibrationssynpunkt. Det är dock rätt ont om tekniska specifikationer på deras sajt, så jag ropar inte hej riktigt än.
En annan sak som är intressant med den här snurran är att det är ett stort företag (Honeywell) som sätter sitt namn på ett mindre företags (Earthtronics) produkt.
http://www.youtube.com/watch?v=8AYkkyWX4hU&feature=player_embedded
PS. Det är inte bara egenproducerad el jag gillar. Cyklar är inte dumt heller! Idag slår jag ett slag för fler cyklar och färre bilar i stan på Plingsidan i Göteborgs-Metro:
http://www.vasttrafik.se/upload/Pling/Pling%20090622.pdf
CAMINO - INSPIRATION FÖR SMARTARE LIVSSTIL - BÖRJA PRENUMERERA HÄR>
Ekologiskt - Energisnålt - Klimatsmart - Miljömärkt - Second Hand - Fair Trade
Johan Erlandsson
Camino Konsult
Behöver du en moderator, föreläsare eller skribent med specialkompetens inom hållbar livsstil eller CSR?

















