Hur kan kemikalieanvändningen i klädproduktionen minska?


Camino LIVE: Häromveckan arrangerades ett seminarium om kemikalieanvändningen i klädproduktionen av Fair Trade Center hos oss på House of win-win. Caminos Ingemar Gustafsson var moderator. Här kommer klipp från seminariet. Pga lite tekniska svårigheter blev inte ljudet exemplariskt men det ska vara hörbart.

ONSDAG 26/1 KL. 18:00 GÖTEBORG. HOUSE OF WIN-WIN.
De senaste åren har flera fall uppmärksammats där kläder på den svenska marknaden har innehållit rester av hälsoskadliga kemikalier. Obehagligt för konsumenten förstås, men de som är mest utsatta för de här ämnena är de som arbetar med dem dagligen. Samtidigt jobbar många svenska klädföretag för att förändra kemikalieanvändningen hos sina leverantörer. Välkommen till ett samtal om de landvinningar som är gjorda, vilka utmaningar som finns kvar och hur man som konsument kan få pålitlig information.

MEDVERKANDE:
Weronika Rehnby, handläggare på Naturskyddsföreningens Bra Miljöval och med erfarenhet från textilproduktion i Sverige

Stefan Posner, kemikalieexpert på forskningskoncernen Swerea.

Petra Pettersson eller Lisa Richson som arbetar med kemikaliefrågor på Kappahl

Ann Åström, ansvarig för kemikaliefrågor på Lindex

Ulrika Molin från Fair Trade Center

Moderator: Ingemar Gustafsson, redaktör på Camino magasin

Dags att prenumerera?

Provläs magasinet

Sök på caminomagasin.se

Loading

Veckans vänner

Text & Bild


"Välskrivna, välunderbyggda texter" "Inspirerar, upplyser och berör"

Föreläsningar


"De lyckats hålla samma kvalitet som i tidningen och förblir ett kunskapsnav på västkusten"

Prenumeration till anställda & kunder


”Camino är en självklarhet i receptionen på alla medvetna företag”

Omröstning

Bli Caminoagent

Emilia sprider glädje från Caminobåset

Vi söker engagerade personer som vill representera oss

Annonsera i Camino


Nå läsare som påverkar

Camino LIVE


Information om och videoklipp från Camino Live och andra event vi arrangerar

Resmål & matställen


Recensioner av restauranger, matbutiker och resmål utifrån ett ekorekoperspektiv

Köp lösnummer & böcker

.

Tidningstips!
Ta gärna en titt på några andra tidskrifter som vi på Camino gillar. Kloka Hem, Jamie Magazine, Cykeltidningen Kadens, Miljöaktuellt.

i samarbete med tidningskungen.se